ترمه چیست؟

0

معرفی ترمه

صنایع دستی بخشی از پیکره ی فرهنگی هر ملت و آیینه ی اندیشه ها، آرمان ها و باورهای آنان است . فوران هنر در

01 1 ترمه چیست

یکی از زیباترین و بی نظیرترین این بافته ها ترمه می باشد. خلعت ارزشمندی که به پاس نیکی ها می بخشند. هنر ظریف ترمه بافی در ایران قدمتی ۴۰۰ ساله دارد و تم آن برگرفته از پارچه های کشمیری هندی است که سال ها پیش در هندوستان به سفارش ایرانیان تولید می شده است. با این وجود باز هم باید این هنر را منحصر به ایران بدانیم، چرا که پس از لشکرکشی های نادر، هند جزیی از کشور ایران محسوب می شده است. عده ای نیز بر این باورند که ترمه بافی ابتدا در ایران آغاز گردیده و سپس به کشمیر راه یافته است. آنچه در خصوص این پارچه ی بسیار ظریف می توان گفت این است که ذوق وسلیقه و ابتکار ایرانیان در ظرافت بافت، جنس و طرح های خیال انگیز آن در جهان کم نظیر می باشد. این هنر در دوره شاه عباس صفوی به اوج شکوفایی و تکامل خود دست یافت و شهره ی جهان گشت و به یکی از محصولات صادراتی ایران تبدیل گردید.

ترمه ی اصیل ایران لاکی یا عنابی رنگ است و طرح بته جقه یا سرو خمیده جزء لاینفک آن است اما امروزه به دلیل تنوع مخاطبان، ترمه در رنگ و طرح های دیگر نیز تولید می شود. ترمه در زمان های گذشته مصارف متنوع و گوناگونی داشته است که از آن جمله می توان به دوختن لباس های فاخر و اشرافی، پرده و جانماز اشاره نمود. امروزه نیز ترمه به عنوان پارچه ی مبلمان، پشتی، رومیزی و … استفاده می شود. ترمه بافی که در گذشته به آن زری بافی گفته میشد در یزد، کرمان، خراسان و حتی آذربایجان رواج داشته است اما به دلیل عدم توجه به فراموشی سپرده شده و امروزه تنها محدود به استان یزد است. مردم دیار یزد نیز مانند مردمان سایر مناطق میهن عزیزمان ایران، تلاش فراوانی جهت اعتلای هنر دست بافته های خود نمودند و بهشتی از گل و جقه و بته را در تار و پود بافته های خود پدید آوردند. از جمله ویژگی های منحصر به فرد ترمه می توان به این نکته اشاره کرد که پارچه ی ظریف و لطیف ترمه هیچ گاه چشم بیننده را اشباع نمی کند و همواره زیبایی و بدیع بودن خود را حفظ می نماید.

 

 

الیاف ترمه

021 ترمه چیست

 

ترمه همانند فرش دست بافت دارای تار و پود است، که پود در پشت پارچه به صورت

آزاد قرار می گیرد و به همین دلیل تراکم پودی آن زیاد است. نخ پود ترمه های اصیل ایران از کرک بسیار ظریف و یا ابریشم طبیعی و نخ تار از جنس پنبه مرسریزه شده، بوده است. اما نخ پود ترمه هایامروزی از جنس ویسکوز ریون یکسره و تار آن از جنس پنبه یا پلی استر می باشد. در ایران به دلیل کمبود مناطق جنگلی و نبود فن آوری مورد نیاز، نخ ویسکوزریون تولید نمی شود.بنابراین صنعت گران یزدی پودهای وارداتی ویسکوز ریون را به بهترین شکل در این هنر زیبا می تنند و به جوامع جهانی تقدیممی کنند.

 

طرح و نقش ترمه

03 ترمه چیست

 

پیشنهادی و تثبیت شده بر روی کاغذ های چهار خانه نقش موردنظر را می کشیدند و

سپس بافندگان هنر مند آن را بر تار و پود پیاده می کردند. اما امروزه این صنعت نیز همپایه ی پیشرفت فن آوری توانسته است از امکانات نرم افزاری رایانه ای در راستای بهتر شدن بهره گیرد و به طراحی سیمایی دقیق تر و زیباتر دست یابد به گونه ای که اجرای عملیات طراحی و رنگ آمیزی

این امکان را به وجود می آورد تا بافندگان و صنعت گران بتوانند نتیجه ی کار خود را قبل از انجام بافت مشاهده نمایند و با سرعت بیشتری به تغییر واصلاح آن بپردازند.

 

 

 

مرحله بافندگی

پس از آماده شدن طرح، مرحله ی بافندگی آغاز می شود. امروزه در این صنعت نیزهمانند صنایع دیگر تحول چشمگیری رخ داده است. ماشین های نساجی کار را ساده تر کرده اند و امکان  تولید بیشتری را فراهم نموده اند. اگر چه این امر ترمه بافی را از حیطه ی هنر دستی وارد مرحله ای صنعتی می کند، بافندگان یزدی می کوشند ارزش ها و نقوش اصیل این هنر را همچنان حفظ نمایند و به دیگرسخن کیفیت را فدای کمیت نکنند؛ از این رو بافته های صنعتی ترمه، پهلو به بافته های دستی اصیل و کهن می زنند و از زیبایی و ظرافتی بایسته برخوردار می باشند.

041 ترمه چیست

دستگاه های موجود که امروزه در این صنعت به کار می روند، بر دو گونه اند:

  • دستگاه های ماکودار: دستگاه هایی که با ماکو تغذیه می شوند و به تعبیری نسل اولیه ی ماشین های ترمه بافی هستند.
  • دستگاه های بدون ماکو: دستگاه هایی که در مقایسه با نوع قبلی از سرعت بالاتری برخوردارند و ژاکارد آنها از نوع الکترونیکی است .

پس از آن که ترمه بافته و از خروجی دستگاه مشاهده شد، بررسی می شود و افراد متخصص دقت می کنند تا کیفیت و نوع بافته و نقوش، برابر با استانداردهای مورد نظر باشد. حفظ ونگهداری از ارزش این هنر در یزد سبب شده تا این هنر همچنان در اوج باشد و دچار فراموشی نگردد. برای مراقبت از اعتبار و جایگاه ترمه، متخصصین از کارهای بافته شده نمونه برداری می کنند تا ویژگی های آن را بسنجند. از آنجا که نمونه های مورد آزمون باید معرف واقعی ویژگی های ترمه ی مرغوب باشند به طور تصادفی انتخاب می شوند. سپس آزمون های چشمی یا ظاهری روی آن انجام گرفته و از لحاظ میزان استحکام، ثبات رنگ، وزن پارچه و … مورد سنجش قرار می گیرند.هنگامی که ترمه ی بافته و مرغوب این مرحله را طی کرد، جهت برش و دوخت وارد کارگاه های خیاطی شده و عملیات برش، دوخت و اتوکشی بر روی آن ها صورت می گیرد.

 

 

معیار ارزش ترمه ها

051 ترمه چیست

ترمه ها بر اساس تعداد رنگ نخ استفاده شده در بافت آن ها و همچنین تراکم بافت ارزش گذاری می شوند. هرچه تعداد رنگ استفاده شده در یک ترمه بیش تر باشد ارزش آن ترمه بالاتر می رود. در بین ترمه هایی هم که تعداد رنگ یکسانی دارند، طرح و تراکم بافت تعیین کننده ی ارزش ترمه می باشد.

منبع: http://www.termehco.com

آدرس سایت: http://digiyazd.com

آدرس تلگرام: https://telegram.me/paystore

Buy-Digiyazd
0

پاسخ دهید